Με λαμπρότητα και κατάνυξη υποδέχθηκαν οι κάτοικοι του Αγίου Φλώρου, ο κλήρος και οι άρχοντες το σκήνωμα του ομωνύμου αγίου, από την Ι. Μονή Αγίου Νικολάου του Νέου, της Ι. Μητροπόλεως Θηβών και Λεβαδείας όπου και φυλάσσεται. Το ιερό λείψανο μετέφερε ο Καθηγούμενος της Μονής, Αρχιμανδρίτης Νεκτάριος Μήτσου.
Στην υποδοχή και τη λιτανευτική πομπή που ακολούθησε, προέστησαν οι Μητροπολίτες Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού κ. Κύριλλος και ο επιχώριος Μητροπολίτης κ. Χρυσόστομος. Κατά τον πανηγυρικό Εσπερινό που ακολούθησε, χοροστάτησε ο Μητροπολίτης Κηφισίας, ενώ πλήθος πιστών συνέρρεε για να προσκυνήσει το χαριτόβρυτο σκήνωμα.
Ο Μητροπολίτης Μεσσηνίας απευθυνόμενος στους πιστούς, ευχαρίστησε τον Μητροπολίτη Κύριλλο για την παρουσία του, τους τοπικούς άρχοντες και τον πιστό λαό, ευχόμενος ο άγιος να ενδυναμώνει την πίστη των ανθρώπων και να εδραιώνει στην καρδιά τους την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.
Στην τελετή παρέστησαν η Αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας, Ελ. Αλειφέρη, ο τ. Υπουργός Ι. Λαμπρόπουλος, ο Πολιτευτής Μ. Χρυσομάλλης, η Περιφ. Σύμβουλος Α. Μπούζα, ο εκπρόσωπος του Δήμου Καλαμάτας, Δ. Πολίτης, ο τ. Δήμαρχος Μεσσήνης Ε. Αναστασόπουλος, καθώς και εκπρόσωποι των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, με επικεφαλής τον Διοικητή της 120 Π.Ε.Α Ταξίαρχο Θ. Λάγιο.
![](https://1.bp.blogspot.com/-_m8VTApsffk/YQoviw4CXyI/AAAAAAACKls/L7cD6nBDisE90UDf8x_IyBBMR8g2CMI1ACLcBGAsYHQ/s320/EIDHSEIS.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-7Kd9qaiRHuA/WaEtZyc70TI/AAAAAAAADsA/7WUYBVoY-UwwjdEP3kDFPvH9htN0dDKgQCLcBGAs/s1600/demo-image.jpg)
Tags
# εκκλησία
# Ελλάδα
# greece
# kalamata
# news
Share This
About OMAΔΑ UNWIRED
news
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
Post Bottom Ad
Responsive Ads Here
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
ΤΟ KALAMATA NEWS ΚΟΝΤΆ ΣΑΣ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΜΕ ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου