1-1 με το Φαραί, στο ντέρμπι της Α’ Τοπικής - kalamatanews.gr - ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΑ ΝΕΑ ONLINE-KALAMATANEWS.GR

1-1 με το Φαραί, στο ντέρμπι της Α’ Τοπικής

Share This
Προηγήθηκε στο σκορ, έπαιξε με παίκτη περισσότερο σχεδόν για ένα ημίχρονο, κέρδισε πέναλτι, αλλά δεν κέρδισε η Καλαμάτα  κόντρα στον ΑΟ Φαραί! Το σημερινό τοπικό ντέρμπι για την 21η αγωνιστική της Α’ Τοπικής σφραγίστηκε με ισοπαλία 1-1, που ήταν η 3η φετινή και μάλιστα με το ίδιο σκορ κι ενώ είχαν προηγηθεί αυτές στην Κυπαρισσία κατά τη 2η αγωνιστική και με τον Μιλτιάδη την 9η. Οι απώλειες για τους «μελανόλευκους» περιλαμβάνουν και τη μοναδική ήττα από τον Πανθουριακό, τη 14η αγωνιστική,  όμως ακόμα κι έτσι διατηρούνται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με +7 από τη 2η Αναγέννηση (ο Πάμισος πέρασε στην 3η θέση, ενώ έδαφος έχασε  Θουρία που δεν κατόρθωσε να περάσει νικηφόρα από το Μελιγαλά).
Όσον αφορά στο απογευματινό παιχνίδι στο γήπεδο του ΜΓΣ, ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά, με την Καλαμάτα να ανοίγει το σκορ στο 22’ από φάουλ του Νάτση και κοντινή προβολή του Τσουλάκου.  Το Φαραί απάντησε με ανάλογο τρόπο μόλις 4 λεπτά αργότερα, από φάουλ του Σπανού και εντυπωσιακή κεφαλιά του νεαρού Θανάση Σταματελόπουλου.
Στο 51’ αποβλήθηκε ο Κακαλής, με 2η κίτρινη για δυνατό φάουλ πάνω στο Λιόλιο (είχε δει την πρώτη στο α’ μέρος για τον ίδιο λόγο), ενώ στο 58’ ο Κουρέας έδιωξε αψυχολόγητα τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή κ. Πλακογιάννη να υποδεικνύει πέναλτι, το οποίο όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ο αρχηγός Χρήστος Καλαντζής, αφού ο Μάρης απέκρουσε στην αριστερή του γωνία.