Ξεκινούν τα έργα συντήρησης στην μετρική σιδηροδρομική γραμμή, στη διαδρομή Κόρινθος – Αργος – Ναύπλιο, στην οποία προγραμματίζεται να επανακυκλοφορήσουν συρμοί περί τα μέσα του επόμενου έτους.
Αυτό έγινε γνωστό στη διάρκεια της συνάντησης που ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας είχε στην Αθήνα με τον αναπληρωτή διευθύνοντα σύμβουλο του ΟΣΕ Θανάση Κοτταρά.
Σημειώνεται δε ότι στην ίδια συνάντηση γνωστοποιήθηκε ότι ξεκινά οσονούπω ο καθαρισμός της μετρικής γραμμής από το Αργος μέχρι την Καλαμάτα.
Σκοπός είναι να γίνει καταγραφή της κατάστασης που επικρατεί ώστε να ακολουθήσει η μελέτη για την αποκατάσταση όποιων προβλημάτων διαπιστωθούν ότι έχουν προκύψει κατά τη διάρκεια της πολυετούς εγκατάλειψης του δικτύου -είτε πρόκειται για φθορές φυσιολογικές λόγω του χρόνου αχρησίας, είτε ακόμα και για βανδαλισμούς.
“Στο κόστος αποκατάστασης θα συμμετάσχει και η Περιφέρεια, όπως και στην επαναλειτουργία τόσο του επιβατηγού όσο και του εμπορικού τρένου -ιδιαίτερα σημαντική προϋπόθεση για την ανάπτυξη των βιομηχανικών περιοχών και την υποστήριξη της Μεγαλόπολης” σημείωσε ο περιφερειάρχης, ο οποίος πρόσθεσε ότι στο εξής θα υπάρχει συνεχής συνεργασία της Περιφέρειας Πελοποννήσου με τον ΟΣΕ.
![](https://1.bp.blogspot.com/-_m8VTApsffk/YQoviw4CXyI/AAAAAAACKls/L7cD6nBDisE90UDf8x_IyBBMR8g2CMI1ACLcBGAsYHQ/s320/EIDHSEIS.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-7Kd9qaiRHuA/WaEtZyc70TI/AAAAAAAADsA/7WUYBVoY-UwwjdEP3kDFPvH9htN0dDKgQCLcBGAs/s1600/demo-image.jpg)
![Στον ΟΣΕ ο περιφερειάρχης Π. Νίκας, εργασίες συντήρησης στο Κόρινθος – Ναύπλιο, καθαρισμός στο Αργος – Καλαμάτα Στον ΟΣΕ ο περιφερειάρχης Π. Νίκας, εργασίες συντήρησης στο Κόρινθος – Ναύπλιο, καθαρισμός στο Αργος – Καλαμάτα](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQBnHt3tvDtLMu8JhlfOF26qIjA6LVhQB7aBV700SwOv-iSUisqPvXYE_P0khPmggXzQmoodQsJ9_MJWUf1Z977gCqyuoFANxIAspIuFqMciIl8LVXjzMm1pHIqlacoct3JD8sKlv2j7mC/s320/.jpg)
Home
κοινωνία
Πελοπόννησος
Στον ΟΣΕ ο περιφερειάρχης Π. Νίκας, εργασίες συντήρησης στο Κόρινθος – Ναύπλιο, καθαρισμός στο Αργος – Καλαμάτα
Στον ΟΣΕ ο περιφερειάρχης Π. Νίκας, εργασίες συντήρησης στο Κόρινθος – Ναύπλιο, καθαρισμός στο Αργος – Καλαμάτα
Share This
Tags
# κοινωνία
# Πελοπόννησος
Share This
About OMAΔΑ UNWIRED
Πελοπόννησος
التسميات:
κοινωνία,
Πελοπόννησος
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
Post Bottom Ad
Responsive Ads Here
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
ΤΟ KALAMATA NEWS ΚΟΝΤΆ ΣΑΣ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΜΕ ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου