Με την δέουσα εκκλησιαστική τάξη και μεγαλοπρέπεια τιμήθηκε την Κυριακή της Ορθοδοξίας η εορτή της Αναστήλωσης των Αγίων Εικόνων, στην Μεσσηνιακή πρωτεύουσα.
Επίκεντρο του εορτασμού ο Ιερός Μητροπολιτικός Ναός της Υπαπαντής του Χριστού Καλαμάτας, όπου χοροστάτησε στον Όρθρο και προέστη της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος, πλαισιωμένος από τους εφημερίους του Ναού.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος, οι κληρικοί, οι εκπρόσωποι των αρχών του τόπου και ο πιστός λαός συμμετείχαν στην καθιερωμένη λιτάνευση των Ιερών Εικόνων πέριξ του Ναού, σε ανάμνηση του γεγονότος της Αναστηλώσεως.
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-2-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-21-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-37-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-54-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-63-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-81-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-89-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-117-1024x682.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-123-1024x681.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-137-1024x681.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-152-1024x681.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/03/Ortodoxias-2024-174-1024x682.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου