Στον Ιερό Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Ασπροχώματος, στην είσοδο της πόλης της Καλαμάτας, μετέβη το πρωί της Κυριακής της Δ’ Εβδομάδος των Νηστειών, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος και προέστη της Θείας Λειτουργίας.
Τον Σεβασμιώτατο πλαισίωσαν ο προϊστάμενος του Ιερού Ναού Αναστάσεως του Χριστού Καλαμάτας Αρχιμανδρίτης Αλέξιος Αρώνης, ο εφημέριος του Ασπροχώματος Πρωτοπρεσβύτερος Βασίλειος Παπαθανασίου και ο Διάκονος Θεόφιλος Κυριάκος.
Ο Σεβασμιώτατος κηρύττοντας τον θείο λόγο αναφέρθηκε στο πρόσωπο και τη διδασκαλία του Οσίου Ιωάννου του Σιναϊτου, του συγγραφέως της “Κλίμακος” και στις αρετές που αποτυπώνονται σε αυτήν.
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG_20240414_122457-1024x694.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG_20240414_122433-1024x582.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG_20240414_122514-1024x634.jpg)
![](https://arxon.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG_20240414_122422-1024x582.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου