Επικράτηση του “Δικεφάλου” με 1-3 σετ στην Καλαμάτα – Θρίλερ… το τρίτο και πιο συναρπαστικό σετ - kalamatanews.gr - ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΑ ΝΕΑ ONLINE-KALAMATANEWS.GR

Επικράτηση του “Δικεφάλου” με 1-3 σετ στην Καλαμάτα – Θρίλερ… το τρίτο και πιο συναρπαστικό σετ

Share This

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του περσνού κυπελλούχου ΠΑΟΚ από την Καλαμάτα, με τον Δικέφαλο να επικρατεί της ομάδας των λύκων με 1-3 σετ, για την 8η αγωνιστική της Volley League, μην έχοντας σε έναν ακόμη αγώνα τον Ντεν Ντρις σε θέση μάχης.

Εκμεταλλευόμενος τα λάθη των καλαματιανών Γάτσης και Τακουρίδης και ο εντυπωσιακός 28χρονος Γάλλος Άξελ Τρούχτσεφ οδήγησαν την ομάδα τους στο 4-9 στο πρώτο σετ και λίγη ώρα αργότερα στο 8-16 και εν τέλει στο εύκολο 17-25.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Ντάκουρη παρουσιάστηκαν πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο σετ ισοφαρίζοντας αρκετές φορές μέχρι και στο 14-14, με τον “Δικέφαλο” να ανεβάζει στροφές πηγαίνοντας τη διαφορά στο +4 (16-20) φτάνοντας στο 0-2 με σκορ 22-25.

Το τρίτο σετ ήταν γεμάτο σασπένς και ανατροπές πήγε πόντο-πόντο με το … θρίλερ να συνεχίζεται μέχρι το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της Καλαμάτας να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 14-10, με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν σε 19-20, όμως η αποφασισικότητα των Οκάμπο, Γουέστ, Κόενεν και Χριστόφα ήταν αυτή που οδήγησε το ματς στο 1-2 με 28-26.

Τα σετ: 17-25, 22-25, 28-26, 18-25